Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie Rychnova nad Kněžnou

12. 1. 2007

Obrazek

Rychnov nad Kněžnou

Vznik Rychnova nad Kněžnou souvisí s kolonizací kraje na řece Kněžně,kterou zřejmě z pověření krále Přemysla Otakara 2. prováděli příslušníci moravského rodu z Drnholce.Z tohoto rodu poprvé použil přídomku po Rychnově v roce 1258 Heřman „de Richenawe“,který je pravděpodobně zakladatelem města i hradu.S rodem,používajícím přídomku z Rychnova,byl zřejmě spřízněn i rod, kolonizující na nejhořejší Kněžně o používající přídomku z Rychmberka.

 

Rychnovští z Rychnova

 Jedním z prvních rodů,kolonizujících severovýchodní část území Čech v přibližných hranicích dnešního Rychnovska byl rod erbu lekna.Jedním z Heřmanů z Drnholce byl i Heřman,zakladatel Rychnova nad Kněžnou.Byl stoupencem Přemysla Otakara 2.V letech 1254-1257 vznikla první osada kolem nově postavené tvrze.Další známí držitelé Rychnova byli bratři Dětřich,Albrecht a Heřman,s největší pravděpodobností vnukové Oldřichovi.

Rychnovský erb

K Rychnovu se také váže pár pověstí ta asi nejznámější vypráví o panně na jelenu,která se nakonec dostala i na Rychnovský erb.Je na něm v modrém ošacení a sedí na hnědém jelenu,který k ní otáčí hlavu.To celé je v červeném poli.

Historické památky

 Historie Rychnova nad Kněžnou je velmi bohatá.Velké množství památek láká do Rychnova nemálo návštěvníků.Také turisté si zde přijdou na své…

 

 

V této kapitolce Vám představíme několik staveb,které stojí za shlédnutí.

Kostel Nejsvětější Trojice

 Stojí hned vedle rychnovského Slavína.Je pozdně gotický,původně zasvěcený sv.Kryštofovi.Postaven v letech 1594-1602 Kryštofem Betenglem pro české bratry.Kostel je jednolodní,obdélníkový.Je také velice pěkně zdoben nástěnnými malbami.

Rychnovský zámek

Je z období baroka a dodneška patří Kolowratům.Nádvoří je ze tří stran obklopeno arkádovou chodbou.V tunelu u věže je valená klenba a samotný kostel tvoří klenba křížová.

Rychnovský Slavín

Jsou zde umístěny bysty Anatola Provazníka(1887-1950),

Otmara Vaňorného(1860-1947),Dr. Vratislava Vycpálka(hudebního vědce a skladatele(1892-1962)) a pamětní deska Františka Martina Pelcla(rychnovský rodák ,později žil v Praze(1734-1801)).Rychnovský Slavín stojí na místě,kde dříve stálo piaristické gymnázium,které vyhořelo 6.4.1918.

 

Kostel sv. Havla

 Je to jednolodní kostel.Nad oltářem je obraz sv. Havla.

Staré náměstí

 Působí spíše modernějším dojmem,neboť tu jsou různé obchody,ale dříve zde stály domy dřevěné,kde bydleli lidé.Nad dnešním papírnictvím se vypíná radnice,která byla postavena roku 1804 a navrhl ji J.Najman .Radnice byla dříve dřevěná,potom ale vyhořela i s městským archivem.Pod hodinami radnice je umístěn znak Rychnova nad Kněžnou (již zmíněná panna na jelenu).V radnici žila Magdalena Dobromila Rettigová,která zde napsala slavnou kuchařku a proto je tu dodnes její pamětní deska.

 Sousoší uprostřed tří stromů znázorňuje umučení Ježíše Krista.Naproti sousoší je kašna (v minulých dobách dřevěná,teď kamenná),z které na jaře a v létě teče voda.Nad bankou ČSOB se nachází pamětní deska Karla Poláčka.Mezi nynější „večerkou“ a hotelem Havlem dožívala svůj život brána (u které se vybíralo mýtné), jejíž zbytky byly odstraněny roku 1881.Na náměstí stával rybníček se čtyřmi topoly.

Chaloupky

 Chaloupky v Rychnově nad Kněžnou se rozkládají pod zámkem.Původně sloužily jako obydlí pro řemeslníky,kteří pracovali pro hraběte .Jsou to krásné,původní chaloupky,které jsou dnes již z velké části renovovány.Okolo Chaloupek se dostanete z náměstí okolo kostela Svatého Havla,hasičské zbrojnice a zlatnictví.

Nábřeží

 Narodil se tu František Ladislav Pelcl.Je zde také stará pošta, ve které bydlel malíř Antonín Vocásek Hrošecký.

Významné osobnosti minulosti

 Na to, jak je Rychnov malé město se tu narodilo nebo studovalo hodně významných osobností.Tak třeba:

 

FRANTIŠEK MARTIN PELCL (18. - 19. stol.) - první profesor české řeči a literatury na pražské univerzitě

JIŘÍ RYCHNOVSKÝ (16. - 17. stol.) - hudební skladatel

 

BOHUSLAV BALBÍN (17. stol.) - osvícený kněz

 

VÁCLAV ALOIS JUNG (19. - 20. stol.) – básník

Obrazek

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

...

(Krtek, 17. 1. 2007 17:36)

ja nic to oni

...

(honza, 16. 1. 2007 17:13)

Heřmana nikdo nedohoní žejo krtku?

Slává všem Heřmanům :)

(Chamomila, 13. 1. 2007 17:15)

Ha... tenhle článek je vážně super :) Heřmani jsou nejlepší :D